Posiada wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel i klinicysta w dziedzinie torowania proprioceptywnego-PNF oraz Terapii Manualnej.
Jej wykształcenie zawodowe obejmuje naukę pod okiem takich slaw jak: Paris, Grimsby, Maitland, McKenzie, Johnson, Rocobado, Wetzler, Hodges i intensywne sześciomiesięczne szkolenie w PNF pod okiem Maggie Knott w Kaiser-Vallejo. Jako współzałożycielka IPA- Instytutu Sztuki Fizjoterapeutycznej i współtwórczyni systemu Funkcjonalnej Terapii Manualnej jako metody usprawniania ruchu. Vicky Saliba Johnson uczestniczyła w szkoleniu ponad 40 000 fizjoterapeutów w USA i na świecie w dziedzinie kontroli ruchowej oraz torowania pacjentów ortopedycznych i neurologicznych.
Vicky Johnson jest prezesem Fundacji Funkcjonalna Terapia Manualna której misją jest wspieranie badań z zakresu rozwoju terapii manualnej. Jest również dyrektorem rezydencji i programu Fellowship szkolącej terapeutów w FMT. Program ten jest akredytowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Fizjoterapeutów ( American Physical Therapy Association), oraz Amerykańską Akademię Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (American Academy of Orthopaedic Manual Physical Therapists). Dodatkowo jest wykładowcą Touro College of Physical Therapy w Nowym Jorku.
Jej głównym wkładem w fizjoterapię jest stworzenie podejścia Stabilizacji i Optymalizacji Ruchu (Core First Strategies), który ułatwia i odtwarza ochronna toniczna stabilizacje mięśniową podczas działań funkcjonalnych w aktywnościach związanych z życiem codziennym, pracą i rekreacją. Była współautorką kilku rozdziałów w różnych podręcznikach fizjoterapeutycznych i uczestniczyła jako prelegent w wielu stanowych i państwowych konferencjach, w tym podczas Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (International Federation of Orthopeadic Manual Physical Therapists-IFOMPT) w 1994 i Światowej Konferencji Fizjoterapeutów w Amsterdamie w czerwcu 2011 r. Obecnie V. Johnson jest zaangażowana w zaawansowane w badania które oceniają korelację pomiędzy optymalizacją ustawienia ciała a siłą funkcjonalną.
Wybrane publikacje: