Założenia
Pierwszy i fundamentalny kurs Mobilizacji Funkcjonalnej stworzony został przez Gregory S. Johnson PT, FFFMT, FAAOMPT i Vicky Saliba Johnson PT, FFFMT, FAAOMPT.
Kurs FM1 był pierwszym kursem biomechanicznej mobilizacji tkanek miękkich (STM) oferowanym dla fizjoterapeutów. Kurs ten był zaprezentowany pierwszy raz w 1978 roku i od tego czasu jest wciąż doskonalony. Kurs FM1 jest oferowany każdego roku na terenie USA. Do tej pory odbyło się ponad 800 kursów FM1, w których udział wzięło około 15 tysięcy terapeutów. Kurs ten prezentuje zintegrowane podejście do leczenia pacjentów z uwzględnieniem mobilizacji tkanek miękkich w połączeniu z PNF, mobilizacją stawów oraz funkcjonalnymi ćwiczeniami. Kurs przedstawia techniki, które są podstawą dla materiału zawartego w kursach o wyższym stopniu zaawansowania.
FM1 szkoli uczestnika w technikach obserwacji, analizy postawy i ruchu oraz korelacji obiektywnych wniosków funkcji mechanicznych, nerwowo-mięśniowych i kontroli ruchu z zaburzeniami w układzie tkanek miękkich. Koncepcja ludzkiego ciała jako połączonego systemu dynamicznego będzie szczególnie akcentowana, poprzez prezentacje uwzględniające wzajemne powiązania pomiędzy układami tkanek miękkich, stawów, systemu nerwowo-mięśniowego oraz systemu kontroli ruchowej. Szczególna uwaga kładziona jest na ewaluacje warstwową struktur tkanek miękkich i stosowanie specyficznych technik terapeutycznych (precyzyjnie do warstwy), które mają na celu normalizację istniejących dysfunkcji.
Program FM1
Część teoretyczna
Część praktyczna
Harmonogram FM1
Dzień 1
8:30 - 19:00
Koncepcje terapii manualnej, które wpłynęły na rozwój funkcjonalnej terapii manualnej
Wprowadzenie do FM1
Tkanka łączna
Stres i kompensacja
Proces ewaluacji
Ewaluacja strukturalna, posturalna oraz funkcjonalna
Pozycja neutralna w siedzeniu i sposoby jej zabezpieczania
Samoocena pozycji stojącej i ruchu
Testy funkcjonalne
Dzień 2
8:30 - 19:00
Obserwacja
Ocena warstw
Zasady usprawniania
Specyficzna mobilizacja skóry i powięzi powierzchownej
Obrysy kostne
Tkanki mięśniowe z otaczającą powięzią S
Dzień 3
8:30 - 17:00
Mobilizacje tkanek miękkich przy użyciu dużej powierzchni kontaktu
Plastyczność funkcjonowania tkanek miękkich
Mobilizacja w celu poprawy ruchomości klatki piersiowej
Mobilizacja kręgowa
Reedukacja nerwowo - mięśniowa
Program ćwiczeń domowych
Przód klatki piersiowej
Obszary brzucha, miednicy, dolnej klatki piersiowej
Czaszka i kręgosłup szyjny
Ocena - spis elementów
Analiza chodu
Uzyskane kwalifikacje
Certyfikacja
Wzór certyfikatu - szkolenie FM1
Absolwenci otrzymują certyfikat zaświadczający:
Instruktor link
Dr Grzegorz Paprocki ukończył Wydział Rehabilitacji Ruchowej na Akademi Wychowania Fizycznego w Warszawie w 1992 r. Niezwłocznie rozpoczął pracę zawodową łącząc ją z dalszą edukacją już w Stanach Zjednoczonych. W 1997 uczestniczył w trzymiesięcznym szkoleniu metodą PNF w Vallejo, w Kalifornii. Jest pierwszym Polakiem, który ukończył ten program.
W 2001 r. Grzegorz Paprocki uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. W latach 1999-2000 brał udział w programie zorganizowanym przez Ola Grimsby Institute na którym zdobył umiejętność w norweskim systemie terapii manualnej. W 2005 r dr.Paprocki uzyskał tytuł doktora fizjoterapii z Ola Grimsby Institute. W 2003 r. dr Paprocki, po wielu latach przygotowań zdał egzamin z wyróżnieniem i uzyskał certyfikat: Certified Functional Manual Therapist z The Institute of Physcial Art. Do dziś jest tylko dwóch polskich terapeutów posiadających certyfikat w stosowaniu tej metody. Dodatkowo po rocznym szkoleniu w Steamboat Springs w Kolorado (Fellowship) w latach 2005-2006 uzyskał stopień Fellow w Funkcjonalnej Terapii Manualnej, który jest stopniem najwyższym. Jednocześnie jest jedynym Polakiem który przebył ten cykl szkoleniowy.
W 2007 r. Grzegorz Paprocki uzyskał stopień Fellow w Amercian Academy of Orthopaedic Manual Physical Therapists, Terapeutów z tym tytułem jest zaledwie około 850 na 185 tysięcy terapeutów w całych Stanach Zjednoczonych. W 2001r. dr Paprocki otrzymał tytuł specjalisty w Ortopedii przyznawany przez American Physical Therapy Association. Tytuł ten został przyznany mu ponownie w 2011 roku. Dr Paprocki jest pierwszym polskojęzycznym instruktorem metody Funkcjonalnej Terapii Manualnej a także instruktorem w języku angielskim na terenie Stanów Zjednoczonych. Dr Paprocki jest również założycielem European Therapy Center Ltd., które od 1994 roku oferuje usługi terapeutyczne w okolicach Chicago. W klinikach, również odbywa się szkolenie fizjoterapeutów w stosowaniu Metody Funkcjonalnej Terapii Manualnej poprzez system praktyk oferowanych prze The Institute of Physcial Art pod patronatem American Physical Therapy Association and America Academy of Orthopaedic Manual Physical Therapists.
Grupa docelowa
Niezbędne wyposażenie, materiały i narzędzia
Każdy uczestnik otrzymuje skrypt szkoleniowy.
Dodatkowe wyposażenie nie jest potrzebne.
Przygotowanie do szkolenia
Data i miejsce realizacji usługi: 29-31 Maj, Kraków
Czas trwania kursu: 3 dni
Cena: 3150 zł
Cena: 2835 zł dla osób, które zapłacą 30 dni przed datą rozpoczęcia kursu
Dane osób realizujących usługę i odpowiedzialnych za jej organizację link
Najbliższe terminy